Site icon Poskytování.cz

Půjčka po insolvenci

Peníze na cokoliv před výplatou

Dostali jste se do velkých finančních problémů, nesplácené dluhy vám přerostly přes hlavu a vše vyústilo v insolvenční řízení? Teď už jste z toho konečně venku a začínáte s čistým štítem. Ale najednou zjišťujete, že bez další půjčky to nepůjde. Existuje nějaká půjčka po insolvenci a jak ji získat?

TOP půjčka po insolvenci 2023

1 000 - 30 000 Kč
7 - 30 dní

Úrok od:
0 % p.a.

COOL Money

10 000 - 250 000 Kč
12 - 84 měsíců

Úrok od:
- % p.a.

Zonky půjčka

20 000 - 1 200 000 Kč
6 - 120 měsíců

Úrok od:
4,99 % p.a.

Provident půjčka

3 000 - 130 000 Kč
6 - 36 měsíců

Úrok od:
19,48 % p.a.

Zaplo na splátky

10 000 - 60 000 Kč
3 - 12 měsíců

Úrok od:
- % p.a.

Co je půjčka po insolvenci

Možná marně přemýšlíte, jestli něco jako půjčka po insolvenci existuje. Nikde jste takovou nabídku nezaznamenali a ani nebankovní společnosti ji nenabízejí? Omyl

Insolvence značí, že jste měli dluhy, s nimiž jste měli problémy, nespláceli je a musel vám pomoci až insolvenční správce formou oddlužení. A i když už je to pro vás uzavřená historie, záznamy o ní nezmizely.

Pokud totiž insolvenční řízení doběhlo v předchozích 3 až 4 letech, existují o něm záznamy v takzvaných registrech dlužníků. Každá banka i nebankovní společnost tyto registry musí ze zákona před schválením jakékoliv žádosti o půjčku kontrolovat. A pokud máte negativní záznam, u většiny poskytovatelů půjček neuspějete.

Ale někde přece jen ano. Jedná se o takzvanou půjčku bez registru – jíž můžete považovat za totéž jako je půjčka po insolvenci.

Co je to insolvence

Insolvence je určitým druhem soudního řízení. Někdy se jí říká také oddlužení. Požádat o ni můžete, pokud máte více dluhů u různých věřitelů, nezvládáte je splácet a věřitelé už vám „jdou po krku“.

Na základě insolvenčního zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení, vstoupíte do insolvenčního řízení. Jeho cílem je, abyste se zbavili co největší části svých dluhů a věřitelé byli co možná nejvíc uspokojeni. To už je úkolem insolvenčního správce, s nímž na svém oddlužení začnete spolupracovat.

Jak se dostat z insolvence

Průběh oddlužení není jednorázový. Podle insolvenčního zákona je třeba, abyste během 3 let od vyhlášení insolvence splatili alespoň 60 % z celkové dlužné částky. Nezvládnete-li to, dostanete na to 5 let.

Pro ukončení insolvence je nutné, abyste na konci dané lhůty měli splaceno nejméně 30 % všech svých pohledávek.

Důsledky insolvence

Z insolvenčního řízení vyjdete jakožto člověk bez dluhů. Můžete začít nanovo, s čistým štítem. Ale často budete výrazně chudší. Leckdy se totiž uspokojení dlužníků děje i prostřednictvím prodeje vašeho majetku. V případě insolvence u právnických osob se to zase zpravidla řeší vyhlášením konkursu nebo reorganizací dané společnosti.

Zkrátka, budete bez dluhů, ale dost možná také bez majetku a budete začínat zase od nuly.

Záznamy v registrech dlužníků

Žít bez půjček není v dnešní době jednoduché. Běžně si půjčujeme na rekonstrukce, nákup nemovitosti, leasing. Leckdo si kupuje spotřebiče na splátky, mnoho lidí si půjčuje i na drobnosti. Ale pokud jste nedávno ukončili insolvenci, ocitnete se ve velmi nezáviděníhodné situaci.

Záznam o insolvenci je totiž v registru dlužníků. Respektive v registrech dlužníků, protože v Česku fungují hned 4: Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací, SOLUS a  Centrální registr dlužníků.

V nich se uchovávají veškeré informace o (nesplácených) půjčkách, stejně jako o exekucích či insolvenčních řízeních. Banky i nebankovní společnosti musejí do těchto registrů nahlížet a podle nich se řídí při schvalování půjček.

Naneštěstí pro bývalé dlužníky, záznamy v těchto registrech zůstaví po dobu 3 až 4 let. Nelze žádat o jejich smazání, nemůžete s tím nic dělat – jen čekat, dokud nedojde ke smazání záznamu.

Jak získat půjčku po insolvenci?

Z výše popsaného postupu poskytovatelů půjček jasně vyplývá, že po ukončené insolvenci nemá ani smysl jít žádat o půjčku do banky. I většina nebankovních společností vás odmítne. Pokud si ale opravdu potřebujete půjčit a neexistuje žádné jiné řešení, máte jednu možnost – je jí půjčka bez registru.

Postup při žádosti o půjčku bez registru je poměrně jednoduchý. Vyřídit si ji můžete online, někde i po telefonu a některé nebankovní společnosti mají také kamenné pobočky. Pokud zvolíte online cestu, najdete si webovou stránku daného poskytovatele, zvolíte si výši půjčky a rázem uvidíte, jaké k ní budete platit úroky, RPSN a jak dlouho ji budete moci splácet.

Pokud souhlasíte, vyplníte stručný formulář, zadáte vaše osobní i kontaktní údaje, číslo bankovního účtu, naskenujete občanský průkaz a doložíte své příjmy. Žádost odešlete a vyčkáte na její (ne)schválení.

Typy půjček dostupných po insolvenci

Výše jsme zmínili půjčku bez registru. Tu si po insolvenci vybere většina zájemců o úvěr. Ale není to jediná půjčka po insolvenci, kterou si můžete vzít.

Další možností je půjčka na OP neboli půjčka na občanský průkaz. Ta funguje velmi podobně a i u ní máte šanci, že si získáte i přes negativní záznam v registru dlužníků.

Existuje také půjčka bez doložení příjmů, která také zpravidla bývá bez registrů.

Jak zlepšit úvěrovou historii?

Historii nezměníte. To platí jak v životě, tak i u takzvané úvěrové historie. Ale nikdy není pozdě na nápravu. I když je vaše úvěrová minulost možná plná problematických půjček, neznamená to, že do budoucna to nemůže být lepší.

Úvěrová historie je velmi důležitá, protože banky i nebankovní společnosti se o ni zajímají při posuzování žádosti o půjčku.

  • Lidem s pozitivní úvěrovou historií leckdy nabídnou výhodnější podmínky nebo nižší úroky.
  • Lidi s negativní úvěrovou historií odmítají.
  • Lidé bez jakékoliv úvěrové historie jsou velkou neznámou a banky o nich nemají žádné informace.

Proto se vyplatí budovat si pozitivní úvěrovou historii a půjčky včas a řádně splácet. A pokud to jde, žít s vyrovnaným finančním rozpočtem, hodně plánovat a půjčovat si jen ve výjimečných případech a hlavně zodpovědně.

Časté dotazy

Ano. Některé nebankovní společnosti vám půjčí i po insolvenci. Vhodným produktem je půjčka bez registru nebo půjčka bez doložení příjmu. Podmínky získání půjčky po insolvenci záleží na konkrétním poskytovateli.
V ČR působí desítky až stovky nebankovních společností. Mnohé z nich se specializují na půjčky bez registru, které jsou vhodné i pro lidi po insolvenci. Velmi snadno tyto poskytovatele dohledáte na internetu.
V bance nulová. U řady nebankovních společností taktéž. Musíte se zajímat o půjčky bez registru či půjčky bez doložení příjmu – ty jsou pro lidi po insolvenci vhodné.
Pokud vás banka odmítne, můžete zkusit oslovit nebankovní společnost. Rovnou se zajímejte o možnost půjčky po insolvenci. Někteří poskytovatelé vás odmítnou, jiní vám půjčí – ale obvykle s vyšším úrokem nebo vyšší RPSN.
Svou úvěrovou historii nezměníte, záznam v registru dlužníku nesmažete. Jedinou vaší šancí je snažit se žít bez půjček a dluhů, mít vyrovnaný finanční rozpočet a ukázat tak poskytovatelům půjček, že jste dostatečně solidní klient. Pokud máte dostatečně vysoké příjmy, budete mít šanci na půjčku.
V registru SOLUS je záznam o dluhové historii uchováván po dobu 3 let. V ostatních registrech dlužníků jsou záznamy k dohledání až 4 roky od ukončení insolvence. Záznam nelze dříve smazat.
Exit mobile version